யாழ் அநீதிபதிக்கு எதிராகச் சட்ட நடவடிக்கை – ஜ.நா மனித உரிமைசபையில் முறையிடுவோம்

எமது இணையத்தளம் இழஞ்செழியனுக்கு எதிராகச் சட்ட நடவடிக்கை எடுக்க இண்றில் இருந்து செயற்பட்டு வருகிறது. பல அப்பாவி தமிழர்களும் சிங்களவர்களும் இழஞ்செழியனின் சுயாதீனமான முடிவுகளால் தவறான தண்டனை பெற்றுள்ளார்கள்.

01 – இழஞ்செழியன் என்ற மடையன் நீதவானாக இருக்கும்போதுதான் இலங்கை வரலாற்றில் முதல் தடவையாக யாழ் மேல் நீதிமண்றத்திற்கு மக்கள் கல்லால் எறிந்தார்கள்.

02 – இழஞ்செழியன் என்ற மடையன் நீதவானாக இருக்கும்போதுதான் இலங்கை வரலாற்றில் முதல் தீவகத்தில் தொடராக தமிழ் பெண்கள் கற்புகள் கடித்து குதறபட்டு கொலைகள் தாண்டவம் ஆடியது.

03 – இழஞ்செழியன் என்ற மடையன் நீதவானாக இருக்கும்போதுதான் இலங்கை வரலாற்றில் முதல் தடவையாக யாழ் பல்கலை மாணவர் சுட்டு கொலை செய்யப்பட்டார்கள்.

04 – இழஞ்செழியன் என்ற மடையன் நீதவானாக இருக்கும்போதுதான் இலங்கை வரலாற்றில் முதல் தடவையாக யாழ் தமிழ் பொலிசார் எந்த குற்றமும் செய்யாமல் சிறையில் அடைக்கபட்டார்கள்.

01 – இவருடைய அனைத்து நீதிமண்ற தீர்ப்புகளும் இலங்கை அரசாங்கம் மிளாய்வுக்கு உட்படுத்தவேண்டும் தவறினால் ஜ.நா மனித உரிமைசபையில் முறையிடுவோம்.

02 – இழஞ்செழியன் தவறாக தண்டனை கொடுத்தமைக்குச் சட்டரீதியாக இழஞ்செழியனுக்குத் தண்டனை கொடுக்க வேண்டும்.

03 – இழஞ்செழியன் உடனடியாக யாழ் குடாநாட்டில் இருந்து வெளியேறி வேறு இடத்திற்குச் சென்று கடமையாற்றவேண்டும்.

04 – இழஞ்செழியனின் தவறான தண்டனைகள் செல்லுபடி அற்றதாக அறிவித்துப் பாதிக்கபட்டவர்களுக்கச் சரியான நீதியை பெற்றுக் கொடுக்கவேண்டும்.

மொழிபெயர்ப்பு செலவுகள் , நீதிமண்றத்தில் சட்டத்தரனிகளை நியமித்தல் செலவுகள் உட்பட இதர செலவுகளுக்கு , இந்த திட்டத்திற்கு நன்கொடை தர விரும்பவோர், ஆலோசனை சட்ட உதவிகள் மற்றும் அனைத்துவிதமான உதவிகளும் செய்ய விரும்புவோர் எம்மடன் மின்அஞ்சல் ஊடாகத் தொடர்பு கொள்ளவும்.

மின்னஞ்சல் – jaffnatips@gmail.com

பிரதம ஆசிரியர் – Mr.குடாநாட்டான்

Mr. Ilancheliyan violating our sovereignty & Constitution.

Sri Lankan government should Impeach Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan for violating our sovereignty & Constitution.

It’s still hard to believe we now live in a country where a Mr. Ilancheliyan can overturn long-standing law in Srilanka. Mr. Ilancheliyan has identified improperly exceeding or abusing the powers of the office confined to political characters, to political crimes and misdemeanours, and to political punishments.

Mr. Ilancheliyan doing abuse or violation of some public trust. he using power for growing out of personal misconduct or gross neglect, or usurpation, or habitual disregard for the public interests. he not only doing bribery, and acting grossly contrary to the duties of their office but for misleading their sovereign by unconstitutional opinions, and for attempts to subvert the fundamental laws, and introduce arbitrary power.

he knowingly abused the public perception of the courts as the final arbiter of society to issue a nationwide injunction on a president’s policy that is manifestly within our existing laws. It’s time for the legislative branch of government to get back on the playing field and stop ceding “squatters’ rights” to judicial usurpations of power.

he is violating not only is the Constitution and the sovereign power of the people also subverted “subverted” our Constitution, acted “grossly contrary to the duties” of his office, misled his “sovereign by unconstitutional opinions,” subverted our most “fundamental laws,” introduced “arbitrary power,” betrayed “the public trust,” and directed immediate injury “to the society itself.”

he has already has a history of inserting politics into the law and the Constitution from the bench. He has openly used his social justice agenda, which is fine and appropriate in a political branch of government, to supplant the law, Constitution, and sovereignty of a nation. In addition, Sri lankan Government should examine Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who violated their oaths of office on this issue:

It’s time for the legislative branch of government to get back on the playing field and stop ceding “squatters’ rights” to judicial usurpations of power. It’s now or never for Sri lankan sovereignty.

Hon. Chief Justice Priyasath Dep, PC
Supreme Court of Sri Lanka
Superior Courts Complex,
Hulftsdorp St,
Colombo 01200,
Sri Lanka
08.05.2017

Hon. Chief Justice Priyasath Dep, PC
Hon. Justice Eva Wansundera, PC
Hon. Justice Buwaneka Aluwihare, PC
Hon. Justice Sisira J de Abrew
Hon. Justice Priyantha Jayawardena, PC
Hon. Justice Upaly Abeyrathne
Hon. Justice Anil Gooneratne
Hon. Justice K.T. Chithrasiri
Hon. Justice H.N.J. Perera
Hon. Justice Prasanna S. Jayawardena, PC

Dear Sirs / Madam

Requesting legal action against to Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan

Jaffna High Court judge S. Ilancheliyan does not seem to have high ethics deliver justice.

He talks in public platforms just like an alert idiot. He goes beyond the law, throws law books in debris and delivers punishment as per his the feelings that arise in his mind. He looks for if it is justice or injustice, listens to what the public says and what the media says; He considers right to be wrong and wrong to be right and delivers punishment.

He considers the law book to be his small rice shop. Between him and one Mr. Manickavasakam in Vavuniya, a media person, tens of thousands of telephone calls had been made. Several hundreds of emails had been transacted. There arises a doubt if this Manivasagam is the real judge. In some of the judgements, his pressure had been used in different forms.

It has been found out that, news had been spread out about persons whom he is not in the liking. Many innocents were punished by him. He acts in a biased manner. Look at the way he speaks in the public platforms and the hasty and emotional speeches. Based on his facial expression and the public speeches, international experts have commented that he needs the medical help of a psychiatrist.

He is a judge who violates rules in all 24 hours and 365 days. He needs to be punished for this. The law penalizes only an individual and not those who create a criminal or the instigators.

The warning speeches made by S. Ilancheliyan in Jaffna, and the punishments that were delivered, and the way the authority taken by S. Ilancheliyan had not only created an unsafe environment among the people, but had also become a part of the violence that curtails the freedom of the people. A police constable Mr.Gnanalingam Mayuran was in training and was acting as the Tamil translator; and when the person was under detention and died, he had punished him with 10 years jail imprisonment for that person who committed no mistake.

Tigers ordered Tamil police people to leave from their employment, including Mr. Gnanalingam Mayuran. Those who defer to do so, were charge sheeted with fake murder allegations and are imprisoned through this S. Ilancheliyan.

He writes and sends the court secrets and judgements as news to all media even before they are pronounced by the court. S. Ilancheliyan punishes based on his own imaginations and guessing.

All his court judgements were out of bounds of the court proceedings and limits of the law. I request that all his judgements to be subjected to review.

I request that several hundreds of innocents who were punished by him in a wrong way be given relief.

The State Intelligence Service (SIS) misguided by LTTE Terrorist from Jaffna with the help of High Court judge S. Ilancheliyan.

How Jaffna High Court judge S. Ilancheliyan can keep Police officers police PC Mr.Thevathayalan more than 09 months in jail without any valid reasons based on misinformation given by LTTE Terrorist to CID and NIB.

A Tamil Police officer who was one of those who were facing this case flee to Canada, escaping an attempt to kill him by LTTE with the help of Jaffna High Court judge S. Ilancheliyan. Tamil Criminals spoiling Srilankan police criminal investigation department , Jaffna High Court judge S. Ilancheliyan and The State Intelligence Service (SIS) from Jaffna.

Former LTTE Vadamarachchi Commander MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA and Former LTTE Terrorist finance wing member Mr. Sarva Sarvananthan from Chavakacheri is an infamous criminal in Jaffna, Sri Lanka was the main man behind gives misguided messaging of Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS) aganist to OIC officer-in-charge of Chunnakam Police Station, IP Chinthaka Priyantha Bandara and police constable Mr.Gnanalingam Mayuran.

Chinthaka Priyantha Bandara and police constable Mr.Gnanalingam Mayuran are biggest ostagle to Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA and Mr.Sarva Sarvananthan doing terrorist activities in jaffna.

Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA British citizen from UK is friend with, KT Rajasingham , Sweden Passport holder in Sri Lanka, Mr.Sarva Sarvanandan Sri Lankan citizen in Sri lanka, Mr.Paalapodi Yegathiswaran, Sri Lankan citizen from Swiss , Vasantharuban Thanapalasingam Sri lankan citizen from Jaffna and Mr.Cirangivi master in Srilankan Intelligence. All of them are working together for comment interest under Sri Lankan Spy establishments.

Selva Ariyakunarajah (40), of Warren Lane, Leicester Forest East, pleaded not guilty to driving through a red light on June 16. He was convicted. He was fined £65 with £200 costs and ordered to pay a £15 victim surcharge. He was given three penalty points. 11 May 2007.

Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA was chief financier for LTTE Terrorist in Sri Lanka before and after 2009, mainly in 2015 general election time this man whose real name is a closely-guarded secret is  called “Tamil CNN Kannan” because he ran a website in UK from his home by that name under the nom de plume Kannan. Kannan hailing from Irumbumathavaddy in Karaveddy in the Jaffna peninsula commenced several business enterprises in the North after  returning home. Chief among these was a construction and transport company. While Kannan remained in the background, his front man in running the businesses was a kinsman Yathavan Somasuntharam  who is known publicly as Yathavan,  a resident of Maalusanthi in Karaveddy has a BSc degree but has been engaged in business pursuits.  The Kannan-Selva combine has maintained excellent relations with the defence establishment in Sri Lanka. It was this “influence” which enabled the Kannan-Yathavan combine to excavate sand in large quantities  from the Vallipuram in the Manalpiddy area in the peninsula through an enterprise named “Neithal”.  EPDP leader Douglas Devananda through the “Maheswari Nithiyam” organization  had a “monopoly” over sand during the Rajapaksa regime. Yet, the Kannan-Yathavan combine was able to defy Devananda and engage in the sand business due to greater influence with the defence establishment. however  both Kannan  and Yathavan are  careful not to identify themselves publicly  in any way with the Tigers contesting as spiders.

MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA’s LTTE Cadres Contested as Independent Group in Jaffna, same LTTE Cadres trying to take over all Jaffna by Contesting the election so they think that they can eliminate Politicians and Journalist by character assassination on web on Sri Lankan Police CID Name that will give them space to eliminate Colombo based Sri Lankan UNP-SLFP government and Indian government in North part of Sri Lanka, Mr. Vasantharuban Thanapalasingam working for the LTTE from Jaffna Municipal Council (HIS TP ‎077664397)) former LTTE intel​, Address – 345 IRUPALAI ROAD, Kondavil North Kondavil in Jaffna​, MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA from Nelliyadi ​, ​LTTE commander( HIS TP ‎07763288) )​ Address – ​Malusant, , Nelliyadi in Jaffna.

Mr. ​S. ​Murali – IT Staff​ ​working for the LTTE from Governor’s Cluster Secretary to the Governor, Governor’s Secretariat, Forest Office Lane, Chundikuli, Jaffna.

Mr. P. Kajendran IT staff ​working for the LTTE from Governor’s Cluster Secretary to the Governor, Governor’s Secretariat, Forest Office Lane, Chundikuli, Jaffna.

Mr. Kajithan – Acc staff ​working for the LTTE from Governor’s Cluster Secretary to the Governor, Governor’s Secretariat, Forest Office Lane, Chundikuli, Jaffna.

Mr. R. Thayaparan – Acc Staff​ working for the LTTE from Governor’s Cluster Secretary to the Governor, Governor’s Secretariat, Forest Office Lane, Chundikuli, Jaffna.

​​A​ll of them are controlled by LTTE Terrorist Kannan know as Mr. Selva Ariyakunarajah from Nelliyadi​. MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA from Malusanthi, Nelliyadi at jaffna​ ​was one of the big Terrorist leaders in Srilanka, LTTE is listed as a “proscribed terrorist group” by the EU, USA and UK government.

Mr. Vasantharuban Thanapalasingam getting monthly payroll from MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA, Former LTTE Vadamarachchi ​ (Jaffna area Terrorist leader) MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA working under LTTE Terrorist Suki Master or Cirangivi master running a fake LTTE Terrorist group who behind NANTHAKOPAN, IRUMPURAI and NEDIYAVAN.

The Sri Lankan police neither arrested them, nor performed any inquiry against MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA because of his connection with Sri Lankan Prof in Singapore.

Sarva Sarvanandan is a person of cold disease by birth. So he was involved in the administration and intelligence services and was responsible for economy and financial sources of LTTE at Kerpeli, Kilali. Sarva Sarvanandan, a Chavakachcheriyan and low caste man, was working under the supervision of Kumanan, the responsible person of LTTE at Thenmaradchi and also under Painthamizhan, the responsible person of LTTE at Vadamaradchi after the army occupied Jaffna. These all persons were collecting money and articles and sending the same to the Vanni secretariat of LTTE through Kilali. He got promotion in LTTE cadre by getting introduced to Thamizhenthi, the responsible person of LTTE’s financial sources. One called Siri (son of Magidam, a teacher by profession) introduced him to Thamizhenthi. Later Sarva was appointed to maintain some 7 crore rupees of LTTE by getting closer to Painthamizhan. Sarva was entrusted with the responsibility of this large amount collected from Vadamaradchi and Thenmaradchi and about to be sent to the headquarters of LTTE through Kilali. As he was maintaining this large amount of LTTE, swallowed the whole amount after Painthamizhan was shot dead by army. Later he was in-charge of Kannan Students Forum and was working under Kannan. Kannan was an important person of LTTE, belonging to Katchay. Sarva Sarvanandan fooled the defense intelligence and sent information to official forces that non-LTTEs and business men are tigers. Sarva Sarvanandan, the low caste man did this for illegally collecting money from them. Later her flew to Italy and collected an amount of some 1.3 crore rupees from Sinhalese people and returned to Srilanka. Now he is roaming around Chavakachchery and extorting money in the name of army and police.

MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA British passport holder, doing Human Trafficking to UK together with Norwegian government deported criminal now working with Srilankan government military establishments , Mr.Pararajasingham Uthamarasa alias Uthayan and Former LTTE Terrorist finance wing member Mr. Sarva Sarvananthan from Chavakacheri in Sri Lanka​. MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA works under LTTE Terrorist Suki Master or CIrangivi master running a fake LTTE Terrorist group who behind NANTHAKOPAN, IRUMPURAI and NEDIYAVAN also worked Mr. ARIYAKUNARAJAH SELVA with Mr. Palapodi Jeyathiswaran​, who has killed over 6000 innocent civilians in Srilanka later escaped to Switzerland ​based​ ​Sri Lankan ​war criminal. Mr. Palapodi Jeyathiswaran​ was the main man behind the killing field in Sri Lanka, the United Nations has listed the Iniya Barathi faction of the Tamil Makkal Viduthalai Pulikal (TMVP) that recruits or uses children, kill or maim children, and/or commit rape and other forms of sexual violence against children in situations of armed conflict on the agenda of the Security Council.

Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA and Mr.Sarva Sarvananthan from Chavakacheri are former LTTE Terrorist also infamous criminals in Jaffna. Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA worked under LTTE military intelligent head CIRANGIVI Master who is a man behind NEDIYAVAN Group is moving around Colombo and South east Asia after 2009.

Defence attorney for the five suspects who were charged in an alleged case of theft around November 2011, NEDIYAVAN Group member Visuvalingam Manivannan lawyer told LTTE’s official online media TamilNet that one of the first three suspects in the above case had said in his testimony that the 4th and 5th witnesses were arrsted during Tamil LTTE’s Heroes Rememberence week on the 21st November 2011 Attorney Mannivannan said that the case was taken up in Mallaakam Magistrates’ Courts only after he brought attention to the deliberate procedural delays by the Police which had prevented the case being heard for nearly five years.

The fourth suspect, who has survived the is a relative of the late S. Puleedevan, the director of LTTE’s Peace Secretariat. Puleedevan was assassinated at Mu’l’livaaykkaal on 18 May 2009 carrying white flags along with LTTE’s Political Head B. Nadesan and 40 others.

Both of them are former LTTE Terrorist studied up to Year 9 and full time employment is involving in sand trafficking, fishing with catamaran, buying and selling of vehicles, trading illegally logged timber, dealing with prostitutes, robbing, hitting people, drug trafficking, trading narcotics, using school girls for sexual affairs, having affairs with the police, fault accusations to the police, turning court cases into different directions, giving problem to civil administration, illegal palm trade, trading of stolen bovine, stealing with the help of thieves, and many more become informants to Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS).

They commit hundreds of illegal activities by saying that they are working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS). There are hundreds of cases against him in the courts, including cases of gun fight and Human Trafficking.

MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA who came from London to Sri Lanka to do illegal business, including Human Trafficking by saying that working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS). There are hundreds of police complaints against him, including Human Trafficking.

He is involved in smuggling marijuana from India via sea while sending trading from Jaffna to Colombo. He is involved in these dealings by saying that working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS).

Millions of rupees are paid to him through MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA’s relative living in London for these ‘legal’ dealings in Jaffna, including Human Trafficking to UK by saying that working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS).

Both of these men have been involved in these dealings for the past many years, but MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA does Human Trafficking to UK for past 15 years. The Sri Lankan police neither arrested them, nor performed any inquiry against MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA because of his connection with ASP, SSP, OIC Jaffna.

MR.ARIYAKUNARAJAH SELVA, who lives in Jaffna in Srilanka, now is an infamous criminal in the UK, Malaysia, Thailand, Laos, Cambodia, Vietnam and Taiwan, when was involved with human trafficking in UK for past 16 years, but telling that working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS).

He studied up to Year 9. Now his full time employment is involving in sand trafficking, fishing in jaffna and sending to Colombo Market, buying and selling of vehicles, building house and selling in jaffna, trading illegally logged timber, dealing with prostitutes, drug trafficking to jaffna via sea and India, trading narcotics, having affairs with the police, turning court cases into different directions for money, writing fake news on website for convening court case to wrong judgments, giving problem to civil administration, illegal palm trade, trading of stolen bovine, stealing with the help of thieves, and many more and Human Trafficking to UK from Srilanka and other asian countries. He commits hundreds of illegal activities. There are 04 hundreds of Police complaints against him in the Police in Northern part of Srilanka but he is telling to every one that working for IGP, S-DIG, SSP and for Sri Lankan criminal investigation department and The State Intelligence Service (SIS).

LTTE Terrorist Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA and Mr.Sarva Sarvananthan started fooling Police and Court to turning court cases into different directions for money, writing fake news on website for convening court case to wrong judgments, giving problem to civil administration. LTTE Terrorist Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA and Mr.Sarva Sarvananthan had top secret connection with many jaffna judges to have top secret deal and tried to put IP Chinthaka Priyantha Bandara and police constable Mr.Gnanalingam Mayuran inside the jail forever to escape from Shooting incident in Chavakachcheri where Mr.Sarva Sarvananthan was jailed for three months by IP Chinthaka Priyantha Bandara and police constable Mr.Gnanalingam Mayuran.

What kind of business connection between jaffna judges and LTTE Terrorist Mr.Sarva Sarvananthan ?

What kind of business connection between jaffna judges and LTTE Terrorist Mr.ARIYAKUNARAJAH SELVA ?

A police constable Mr.Gnanalingam Mayuran was in training and was acting as the Tamil translator; and when the person was under detention and died, he had punished him with 10 years’ imprisonment for that person who committed no mistake.

Tigers ordered Tamil police people to leave from their employment, including Mr. Gnanalingam Mayuran. Those who defer to do so, were charge sheeted with fake murder allegations and are imprisoned through this S. Ilancheliyan.

He holds his own LTTE Terrorist brother S.Ilampirayan as a public relations person for all judges in Jaffna peninsula and other public. Every one must have to talk to S.Ilampirayan to pass information to S. Ilancheliyan.

He was the LTTE Terrorist information agent for about 20 years under Madavan master in Pottu Ammaan group of Tigers who was Internal intelligence leader.

S.Ilampirayan penetrated into the high security areas under the guise that his brother is the judge and had committed several killings, giving accurate information about the police and army to LTTE Pistol group members and black tiger Terrorist.

Will his brother subject him to investigation for his killings?

Will Srilankan Police start investigation about S.Ilampirayan’s LTTE Terrorist activities before 2009 and after 2009 ?

S.Ilampirayan’s hand phone 0773405978 has been used to talk to so many all judges in Jaffna peninsula and other public. Every one must have to talk to S.Ilampirayan to pass information to S. Ilancheliyan.

Will Srilankan Police start investigation about S.Ilampirayan’s hand phone calls to all judges in Jaffna peninsula ?

All his court judgements were out of bounds of the court proceedings and limits of the law.

I request that all his judgements be subjected to review.

Doubt about his fitness are very high among Civilians in North part of Sri lanka.

01 – He is a man Paralytic polio may be damaged his brain. we asking SC to direct medical examination on Mental Health.

02 – highly emotional man with bad Mental Health – we asking SC to direct medical examination on Mental Health.

03 – Crying in Public when he do speeches – we asking SC to direct medical examination on the basis of the right to dignity.

“Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who is behind “Conspiracy” Murder in Jaffna and so many other conspiracy episodes against to this unity good governance in Sri Lanka”” diplomatic sources said.

Students across Sri Lankan universities protested last year, Thousands of students took to the streets in Jaffna town, blocking A9, the main highway to the island’s north, urging speedy action against the hidden perpetrator Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who is behind “Conspiracy” Murder in Jaffna.

The Students Union of Jaffna University has sought a fair investigation into the case, and urged the Human Rights Commission of Sri Lanka to intervene.

Tamil parties in the north have called for a ‘hartal’ against Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who is behind “Conspiracy” Murder in Jaffna. In addition to the protests in Sri Lanka, demonstrations were held in various European countries and India that have a predominantly Tamil population and the President of Sri Lanka ordered an independent investigation of the case.

Student murders and attack on conspiracy to kindle a ‘war’ that is long dead in Jaffna.

Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan only promoting his own politics. He must stop all this dirty politics. A judge should be neither pro-government nor anti-government, but he is behind “Conspiracy” episodes against to this unity good governance in Sri Lanka””.

The shooting down of the University students was the first incident of killing of civilians by the police after 1983 in Jaffna .

Besides, when the emergency regulations are not in operation, the cop cannot fire a T 56 weapon unless he has been given prior orders by a superior officer to shoot, but Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan has given order to Police according to his own speech given to Media every day.

President Hon.Maithripala Sirisena intervened directly to stop police covering up the murder of two Jaffna university student and got five police officers immediately interdicted, but President Hon.Maithripala Sirisena failed to interdict Mr. Ilancheliyan who is behind this episodes against to this unity good governance.

The Jaffna student shooting incident has received publicity both here and abroad by now.

I am requesting legal action against to Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who behind “Conspiracy” episodes against to this unity good governance in Sri Lanka””

Jaffna High Court Mr. Ilancheliyan only promoting terrorism against to the SLFP, UNP in jaffna. He must stop all this dirty politics. A judge should be neither pro-government nor anti-government.

He must stop all this dirty politics. A judge should be neither pro-government nor anti-government.

Jaffna “judge Ilancheliyan behind so many conspiracy episodes against to this unity good governance in sri lanka”

Mr.Ilampiraiyan murdered army and police personnel who were against his elder brother judge Mr.Ilancheliyan by using tigers and murdered folly personnel who were roaming around in the name of tigers by informing government side.

Mr. Ilancheliyan violating our sovereignty & Constitution.

Sri Lankan government should Impeach Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan for violating our sovereignty & Constitution.

It’s still hard to believe we now live in a country where a Mr. Ilancheliyan can overturn long-standing law in Srilanka. Mr. Ilancheliyan has identified improperly exceeding or abusing the powers of the office confined to political characters, to political crimes and misdemeanours, and to political punishments.

Mr. Ilancheliyan doing abuse or violation of some public trust. he using power for growing out of personal misconduct or gross neglect, or usurpation, or habitual disregard for the public interests. he not only doing bribery, and acting grossly contrary to the duties of their office but for misleading their sovereign by unconstitutional opinions, and for attempts to subvert the fundamental laws, and introduce arbitrary power.

he knowingly abused the public perception of the courts as the final arbiter of society to issue a nationwide injunction on a president’s policy that is manifestly within our existing laws. It’s time for the legislative branch of government to get back on the playing field and stop ceding “squatters’ rights” to judicial usurpations of power.

he is violating not only is the Constitution and the sovereign power of the people also subverted “subverted” our Constitution, acted “grossly contrary to the duties” of his office, misled his “sovereign by unconstitutional opinions,” subverted our most “fundamental laws,” introduced “arbitrary power,” betrayed “the public trust,” and directed immediate injury “to the society itself.”

he has already has a history of inserting politics into the law and the Constitution from the bench. He has openly used his social justice agenda, which is fine and appropriate in a political branch of government, to supplant the law, Constitution, and sovereignty of a nation. In addition, Sri lankan Government should examine Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan who violated their oaths of office on this issue:

It’s time for the legislative branch of government to get back on the playing field and stop ceding “squatters’ rights” to judicial usurpations of power. It’s now or never for Sri lankan sovereignty.

I request that a Sinhalese be appointed immediately as the Jaffna Peninsula judge

Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan makes a protest that the Sivaloganathan Vithiya murder case has to be enquired through friends of his brothers at the island which is his birthplace and punishment be given on his own.

Main people are behind this demonstration was Mr.Kunalan Karunagaran, Mr.S.ilampiraiyan worked under MADHAVAN MASTER, who was the deputy leader of the LTTE Internal Intelligence Section also Internal intelligence leader.

Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan, Sivaloganathan Vithiya and the protestors belong to the same village from island in northern Sri Lanka .

Protesters demanding that this case should not be enquired by the Sinhalese; this case should not be transferred to Colombo; Sinhalese should not get involved in this case; and that too it has to be enquired by Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan only because he is from that same village; with all this objectives money was given and the protest was conducted yesterday against the government, against the judiciary and against the constituition.

Conducting this case and penalizing by Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan is contrary to law.

Personal feelings of Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan would dominate in this judgement.

No law will be followed here. The judgement given here will not be impartial.

So a judge not belonging to the island place- which is the birth place of Vithiya must conduct the case.

While sinhalese could serve in the military, police, hospitals and other offices of Jaffna Peninsula why a Sinhalese could not be the Jaffna Peninsula judge ?

So I request that a Sinhalese be appointed immediately as the Jaffna Peninsula judge and establish the law and the Srilankan constitution.

Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan’s village people, his relatives and others who participated in the protestes against the Colombo judiciary should be arrested immediately.

Mr.Ilampiraiyan as LTTE vip and Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan as a justice and their siblings have obtained refugee status in Europe and Canada by deceiving Tamil people and Srilanka government.

Jaffna High Court judge Mr. Ilancheliyan lifted state documents and information and provided them to his siblings to use against national integrity and blame the government of Srilanka before international community and obtained refugee status in Europe.

Will their refugee status and confessions be taken to courts of Srilanka for investigation ? He uses the his siblings own ‘THUINAKURAL’ newspaper that has been run under judge Mr.S.Ilancheliyan’s influence against those justices who are opposed to him in North Part of Srilanka.

The medical wastes of the Northern Central hospital Adresse: 342, Palali Rd, Jaffna, Sri Lanka , which is being run under judge Mr.S.Ilancheliyan’s influence are thrown on to lands in midnight where people’s settlements are there.

He conducts gold trafficking between India and Srilanka using his jewellery shop. This shop has office in jaffna and Colombo.

Jaffna High Court judge Mr.S.Ilancheliyan judge involved in fake encounter killing for about 20 long years in Vavuniya and Trincomalee. judge Mr.S.Ilancheliyan himself involved with fake encounter in which 73 were gunned down after describing them as accused criminals in the past government times. Why judge Mr.S.Ilancheliyan was not convicted for such crime ? judge Mr.S.Ilancheliyan continue to indulge in staged killings of hundreds of “criminals” some of whom could even be proven innocent.

How long can we tolerate this?

How long can Srilankan Court of Law tolerate this?

His car driver has been indulging in scandal for the past 20 years. His driver is the main instruments in his scandals.

According to unconfirmed source of information, Jaffna High Court judge Mr.S.Ilancheliyan has American citizenship.

“Recognition of his contribution to judicial independence. Recalling the award, Ilancheliyan said: “When I was told by US officials that I could stay back in the US as a citizen, I said I would like to continue to serve the Lankan judiciary. Thereupon, a State Department official remarked that their choice was right!” is it not bribe ?

According to constitution, those justices who have American citizenship cannot punish parties in the court.

If our allegations were not investigated, we would take legal steps in Srilankan court for not investigating our allegations.

Yours truly

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*